Özel Ders

Sosyal Medya Pazarlamasına Giriş Örnek Sınav

AÇIKLAMA: Ürün/hizmet hakkında yapılan olumsuz yorumları silmek yerine, ilgili ve müşteri memnuniyetini önemseyen her marka gibi tüketicinin şikayeti dikkate alınmalı, çözüm süreci ile alakalı bilgi verilmeli; bu cevap diğer kullanıcılar tarafından da görülebilmeli. Sadece hakaret, küfür içeren yorumları direkt olarak silebilirsiniz.

1. Aşağıdakilerden hangisi, kurumsal bir sosyal medya hesabında yapılmamalıdır?                                                                      


Cevap
Facebook'ta Paylaş

AÇIKLAMA: Öncelikle, sosyal medyanın hangi amaçla kullanılacağı iyi belirlenmelidir. Sadece kurumsal haberler vermek için mi, müşteri hizmetleri için mi, marka sadakati sağlamayı desteklemek için mi, gibi... Sonrasında belli bir strateji geliştirilir ve uygulamaya başlanır.

2. Bir marka/şirket, sosyal medya hesaplarını açarken ilk önce aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?                            


Cevap
Facebook'ta Paylaş

AÇIKLAMA: Sosyal Medya, avantajlı bir iletişim kanalıdır. Ek olarak, tercihen müşteri hizmetleri gibi kullanılabilmektedir. Diğer taraftan, bir markanın ilgi alanı, cinsiyet, yaş, çalışma durumu, ilişki durumu, eğitim seviyesi, lokasyon gibi bir çok kritere göre reklam kampanyası oluşturabildiği ve kendi hedef kitlesine dahil olan kişilere ulaşabilmesinin "geleneksel pazarlamaya kıyasla" daha kolay ve düşük bütçeli olduğu bir mecradır. 1) Sosyal Medya'nın doğrudan satış - sipariş alma odaklı kullanıldığı dönem çok uzun zaman önce geçti. Artık daha profesyonel, daha spesifik, daha kaliteli içeriklerle, sosyal medya kullanıcılarını da olaya dahil ederek içerik üretmek gerekir. 3) Şirketler/Markalar Sosyal Medya üzerinden takipçileri sıkmamalı; boğmamalı. Yani sürekli kendinden bahsetmemeli. Karşınızdaki insan sosyal medyayı hangi nedenle ve nasıl kullanıyorsa, markalar da buna paralel bir iletişim benimsemelidir.

3. Aşağıda sıralanan argümanlardan kaç tanesi doğrudur? 1) Sosyal Medya kanalları, markalara doğrudan satış kazandırmak için kullanılır. 2) Sosyal Medya, müşteri hizmetleri olarak kullanılabilir. 3) Sosyal Medya kanalları, şirketlerin sürekli misyon, vizyon, tarihçe gibi firmaları hakkında birçok detayı sürekli sunması gereken ve güven toplaması gereken bir ortamdır. 4) Sosyal Medya kanalları, aynı zamanda birçok kritere göre reklam yapmanın mümkün olduğu, bu reklamların ölçülerek başarı oranının hesaplanabildiği mecralardır.  


Cevap
Facebook'ta Paylaş

Ozelderslistesi.com

Ders Almak ve Ders Vermek İsteyenlerin Buluştuğu Nokta, Ozelderslistesi.com

Cota Group
Bankalar
Bu site bir IstanbulCota Group iştirakıdır. © 2017 - 2018 ozelderslistesi.com. Tüm Hakları Saklıdır.
ÖZEL DERS ×